Ручекот не е ручек без ова: Направете совршено декорирана салата од клавче

Ручекот не е ручек без ова: Направете совршено декорирана салата од клавче

Направете салата од клавче која ќе го надополни вашиот семеен ручек и домашната атмосфера.

Состојки:

 • 200 гр пченка
 • 200 гр ориз
 • 250 гр мешан зеленчук во ќесе
 • 1 кромид
 • 100 гр кашкавал
 • 1 лажица путер
 • 2 лажици мајонез

Подготовка:

 1. Во вода која врие ставете го оризот, па оставете го да се олади, а во меѓувреме ставете кромид и кашкавал во еден сад настрана.
 2. Помешајте ги со клавчето.
 3. Ставете го зеленчукот во микро да се одмрзне, па додадете го.
 4. Се измешајте во сад и ставете ги мајонезот и путерот.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

 

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт