Рецепт за најмеките домашни крофни

Рецепт за најмеките домашни крофни

Ви претставуваме стар рецепт за овој совршен доручек…

Состојки:

  • 250 мл кисело млеко
  • 4 јајца
  • 12 лажици бело брашно
  • 10 гр прашок за пециво
  • 2 дл масло

Начин на подготовка:

  1. Разматете ги јајцата изладени на собна температура и измешајте ги со кисело млеко. Добро измешајте, па во смесата постепено додавајте брашно и тоа лажица по лажица и прашок за пециво. Оставете да отстои околу десет минути, па измешајте.
  2. Загрејте масло во длабок сад за печење или во тава. Маслото мора да биде жешко.
  3. Со лажица вадете топчиња и печете ги додека не добијат златна боја. Во садот не смее да има многу крофни, за да не се намали температурата на маслото.

На здравје!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text