Палачинки од кокос

Палачинки од кокос

Изберете прелив по желба и уживајте во егзотичниот вкус…

Состојки:

 • 1/4 шолја кокосово брашно
 • 1/2 лажичка прашок за пециво
 • прстофат сол
 • 3 лажици кокосово масло + уште за пржење
 • 1 лажица мед
 • 3 јајца
 • 1/3 шолја бадемово млеко
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила
 • лажичка рендана кора од лимон
 • прелив по желба (мед, џем…)

Начин на подготовка:

 1. Во сад со средна големина измешајте брашно, прашок за пециво и сол.
 2. Во посебен сад измешајте 3 лажици кокосово масло и мед. Добро измешајте, но не грижете се ако остане некоја грутка. Додајте едно по едно јајце, а притоа непрекинато мешајте. Додајте и бадемово млеко, екстракт од ванила и кора од лимон.
 3. Додајте ја смесата со мед и јајца во сувите состојки и добро измешајте. Не претерувајте со мешање, за палачинките да бидат меки.
 4. Загрејте во тава кокосово масло и ставете од смесата. Испечете палачинки.
 5. Готовите палачинки прелијте ги со прелив по желба и послужете.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text