Нов закон во Србија: Ако имате два промили алкохол во крвта останувате без автомобилот

Нов закон во Србија: Ако имате два промили алкохол во крвта останувате без автомобилот

Србија прави измени и дополнувања во Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата кој би требал да биде усвоен на 1 јануари.

Нацрт законот предвидува значајни промени и дополнување на овој закон, а една од оние кои највеќе ја изненадија јавноста е што возачите фатени со два или повеќе промили алкохол во крвта ќе им се одземе автомобилот, пишува Вечерње новости.

А покрај тоа што ќе останете без автомобилот задлжително добивате и затворска казна од 15 дена, 14 казнени поени и задржување во полциска станица 12 часа, како и одземање на возачката дозвола на 12 месеци.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Преземено од Прес24