Еве како да направите намаз од свеж грашок

Еве како да направите намаз од свеж грашок

Уживајте во заводливиот вкус на овој намаз од свеж зеленчук…

Состојки:

  • 1 шолја свеж или замрзнат грашок
  • 1 лажичка мелени бадеми
  • 1/3 шолја пармезан
  • 1 чешне лук
  • 1 лажица маслиново масло
  • сол и бибер (по вкус)

Начин на подготовка:

  1. Грашокот сварете го и преместете го во висок сад со малку од водата во која се варел, па додајте ги останатите состојки, бадеми, пармезан, лук и маслиново масло и зачинете со сол и бибер.
  2. Измешајте со миксер додека не добите кремаст намаз.
  3. Изладете го намазот и послужете го на багет.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text