ПОСНА СРЕДА И ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Полнети пиперки на необичен начин

ПОСНА СРЕДА И ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Полнети пиперки на необичен начин

За оваа посна среда спремете посен деликатес од пиперки на необичен начин. Денеска е и големиот празник Свети Апостол Тома.

Состојки:

 • 10 пиперки
 • 200 гр ориз
 • 50 гр целер
 • 50 гр праз
 • 100 гр моркови
 • магднос
 • кромид
 • црвен пипер

Подготовка:

 1. Пиперките ставете ги во врела вода и оставете ги околу еден час, а оризот во меѓувреме измијте го убаво.
 2. На ава ставете масло, па ситно сецкани кромид и лук, праз, па целер и морков.
 3. Ставете зачини по желба и црвен пипер. Потоа додадете го оризот.
 4. Наполнете ги пиперките со смесата и печете на 200 степени.

Повеќе ручек идеи на Готви.мк:

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text