Полнети шампињони

Полнети шампињони

Како мезе или како главно јадење – неодоливи полнети шампињони…

Состојки:

  • 400 гр шампињони
  • 1 помала тиквица
  • 1 поголем домат
  • 1 жолта пиперка
  • маслиново масло
  • сол
  • 100 гр фета сирење

Начин на подготовка:

  1. Шампињоните измијте ги и исушете ги, па одвојте ги од дршката. Шеширите подредете ги на хартија за печење и кратко печете ги во рерна.
  2. Исечкајте ги што поситно дршките од шампињоните, тиквицата, доматот и пиперката. Пропржете кратко на малку маслиново масло и посолете.
  3. Наполнете ги шеширите со зеленчук и на секој ставете по малку фета сирење.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Пијани печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос