Пита со јогурт

Пита со јогурт

Ви пренесуваме рецепт за вкусна пита со јогурт која лесно се прави, а има неверојатен вкус…

Состојки:

 • 500 гр кори за пита
 • 4 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 600 мл јогурт
 • 100 мл кисела вода
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги со миксер. Додајте сол, јогурт, масло и кисела вода. Тепсијата намастете ја или обложете ја со хартија за печење.
 2. Две кори ставете на дното и две одвојте за од горе. Останатите кори згужвајте ги, редете ги во тепсијата и ставајте од филот.
 3. На двете последни кори ставете 1-2 лажици фил и премачкајте.
 4. Печете околу половина час во рерна загреана на 200 степени.
 5. Послужете со јогурт или кисело млеко.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text