Крцкаво чоколадно суфле од само ДВЕ СОСТОЈКИ: Има ли нешто подобро? (ВИДЕО)

Крцкаво чоколадно суфле од само ДВЕ СОСТОЈКИ: Има ли нешто подобро? (ВИДЕО)

Фамозниот француски десерт – суфле го обожаваат и големи и мали, а без проблем можете да го направите сами дома.

Состојки:

 • 1/2 шолја Нутела
 • 2 јајца
 • 1 лажичка шеќер
 • путер
 • малку какао во прав

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 190 степени. Со путер премачкајте ги калапите за суфле и пропрскајте ги со какао во прав.
 2. Во чинија со средна големи измешајте Нутела и две жолчки.
 3. Во одвоена чинија со миксер разматете две белки додека не се создаде пена. Додајте шеќер и продолжете додека не добиете цврста маса.
 4. Додајте 1/3 од белките во смесата од Нутела и мешајте додека не се соедини, а потоа додајте го и останатиот дел додека не добиете изедначена смеса
 5. Ставете од смесата во калапи и печете 15-17 минути.
 6. Послужете топло.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

Ремек дело во кујната: Леб од банана

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

ВИДЕО: Брз рецепт за домашен чоколаден пудинг

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

singlepost_text