Тестенини со модар патлиџан – нов вкус од италијанската кујна

Тестенини со модар патлиџан – нов вкус од италијанската кујна

Направете совршени тестенини со модар патлиџан, кои ќе рашират неверојатна миризба во домот.За сите љубители на италијанската кујна.

Состојки:

  • 1/2 модар патлиџан
  • 3 моркови
  • 1/4 шолји домат
  • 1/4 шолји балсамико
  • 1/2 пакување интегрални шпагети
  • 1 лажица лук во прав
  • сол бибер и масло

Подготовка:

  1. Сварете ги шпагетите во солена вода на вообичаен начин.
  2. Исечете го модриот патлиџан и пропржете го на тава со масло. Додајте ги сите состојки и крчкајте.
  3. Ставете ја смесата врз тестенините.

Повеќе вести на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат