Фантастичен трик за отстранување на лошиот здив од лук!

Фантастичен трик за отстранување на лошиот здив од лук!

Лукот е една од најлековитите намирници кои ги познаваме. Полн е со антиоксиданси кои го зајакнуваат организмот, помагаат во лечењето на сезонски настинки и грип и поттикнуваат излачување на токсини од организмот.

Како би уживале во неговите благодети, најдобро е да го конзумираме сиров. Но, по конзумацијата останува непријатниот здив поради кој многумина го избегнуваат.

Како би го елиминирале лошиот здив од лутината на лукот, изедете сирово јаболко. Се покажало дека ензимите во јаболкото поради кои плодот потемнува кога ќе го пресечете, делуваат како природен дезодоранс за непријантниот здив предизвикан од сулфидите од лукот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text