Есенска чорба за имунитет: Морков и куркума за здравје

Есенска чорба за имунитет: Морков и куркума за здравје

Направете вкусна и здрава чорба од морков и кукрума со која ќе ги победите есенските настинки.

Состојки:

 • 2 лажици путер
 • 2 лажици куркума
 • ½ лажиче бибер
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица сок од лимон
 • 0,5 кг морков
 • 2 бели ликчиња
 • ½ шолја павлака
 • сол

Подготовка:

 1. Се чисти морковот па се сече на коцки. Се топи путер на оган и се додава лукот. Се додава и морковот.
 2. Се става шолја ипол вода.
 3. Крчкајте ја смесата околу 20 минути.
 4. Супата ставете ја во блендер и додајте ги другите состојки.
 5. Ставете ја во чинија.

Повеќе вести на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

 

 

singlepost_text