Девет дена без шеќер – резултатот фрапирачки

Девет дена без шеќер – резултатот фрапирачки

Иако е добро да го исфрлиме шеќерот од исхраната, последните истражувања покажуваат фрапантни резултати.Исфрлањето на шеќерот од исхраната на само девет дена може да има драматични резултати и да го подобри здравјето, покажала нова студија објавена во угледниот магазин Obesity. Во неа бил исфрлен шеќерот од исхраната на 43 тинејџери, а научниците докажале дека проблемот со шеќерот во исхраната не лежи во бројот на калории, туку во потешкотиите кои ги има телото кога го вари.

Луѓето кои конзумираат премногу шеќер, често ја прескокнуваат квалитетната храна. На пример, поретко јадат цели житарки, безалкохолните газирани пијалоци го заменуваат млекото, природниот сок и слично. Шеќерот во црниот дроб се претвара во масти, и со тоа се зголемува и ризикот од дијабетес.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини

 

singlepost_text