БРЗО ТИРАМИСУ ГОТОВО ЗА 5 МИНУТИ: Десерт кој го освои светот! (ВИДЕО)

БРЗО ТИРАМИСУ ГОТОВО ЗА 5 МИНУТИ: Десерт кој го освои светот! (ВИДЕО)

Ако сте љубител на тирамису, ова е рецепт за вас. Се прави исклучително брзо, а вкусот е фантастичен…

Состојки:

  • 120 гр шеќер во прав
  • 300 гр слатка павлака
  • екстракт од ванила
  • 250 гр маскарпоне сирење
  • пишкоти
  • 1 шолја јако црно кафе

Начин на подготовка:

  1. Во чинија ставете шеќер во прав, додајте слатка павлака и добро разматете со миксер.
  2. Во друг сад ставете маскарпоне и екстракт од ванила и добро измешајте. 
  3. Мешавината од маскарпоне и ванила ставете ја во слатката павлака и добро измешајте. 
  4. Пишкотите преполовете ги на половина, натопете ги во кафе и ставете ги во чаша. Прелијте од смесата во чашата и на врвот изрендајте темно чоколадо.


Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

 

singlepost_text