Сме мислеле погрешно цел живот:  Митови за храната кои НИКАКО не се точни

Сме мислеле погрешно цел живот: Митови за храната кои НИКАКО не се точни

Овие митови за храната не се точно иако повеќето луѓе веруваат во нив:Постои мит дека замрзнатата храна ги губи витамините и хранливите состојки, но тоа е погрешно.

Замрзнатата храна ги задржува во себе хранливите состојки многу подолго.

Исто така, иако многумина веруват дека морковите не се готват, тие се поздрави зготвени, така имаат повеќе витамин А и хранливи состојки.

Мит постои и за водата. Иако се смета дека треба да пиеме осум чаши на ден, би се зачудиле кога  ќе слушнете дека оваа вистинитост се испитува.

Повеќе вести на Готви.мк:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

 

 

singlepost_text