Брза солена торта со спанаќ и сирење

Брза солена торта со спанаќ и сирење

Направете мал пресврт во подготвувањето торти! Ќе ги воодушевите домашните со солена торта со спанаќ и сирење.

Состојки:

 • 1 шолја бело брашно
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • половина шолја масло
 • 3 јајца
 • половина килограм спанаќ
 • 200 гр сирење (по избор)
 • 200 гр шунка
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 200 степени.
 2. Во чинија измешајте бело и пченкарно брашно. Додајте прашок за пециво, јајца, масло, сол. Измешајте.
 3. Додајте сварен и исечкан спанаќ, сирење, шунка сечкана на коцки. Добро измешајте.
 4. Обложете плех со хартиа за печење, ставете ја смесата и печете 30-40 минути.

На здравје!

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо