ГУРМАНСКО ЈАДЕЊЕ: Аргентински ќебап

ГУРМАНСКО ЈАДЕЊЕ: Аргентински ќебап

Ова е вистинско гурманско јадење…

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • 300 гр варен компир
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 јајца
 • 1 лажичка куркума во прав
 • 1 лажичка свеж сечкан магдонос
 • сол, мелен бибер
 • на врв на нож сода бикарбона
 • 6 лажички кајмак
 • брашно
 • презла
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Измешајте го месото со варен компир (компирот излупете го и исечете го на коцки, сварете го, добро исцедете и иситнете го со вилушка), ситно сечкан кромид и лук, ситено сечкан магдонос.
 2. Додајте 1 јајце, 1 жолчка, куркума во прав, сол, мелен бибер и сода бикарбона. Измешајте добро – треба да се соедини.
 3. Смесата поделете ја на 6 делови. Со влажни раце земете топче месо и растегнете го во елипсовиден круг, на средината ставете 1 лажичка кајмак.
 4. Затворете и израмнете со ваљак, кој претходно сте го побрашниле. Ќебапот ставете го во разматрена белка, па во презла.
 5. Загрејте масло и пржете од двете страни.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо