ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

Лесно и брзо подгответе вкусна чорба…

Состојки:

 • 500 гр пасиран домат
 • коцка за супа или лажица вегета
 • 1 помала главица кромид
 • 60 гр маргарин
 • 200 гр варен и изгмечен компир
 • 2 јајца
 • 3 лажици брашно
 • сол, бибер
 • малку целер

Начин на подготовка:

 1. Пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте лажица брашно и налејте со пасираниот домат и литар вода.
 2. Измешајте ги зачините и целерот и гответе наредните 15 минути.
 3. Кнедлите се прават на следниов начин: разматете маргарин, додајте јајца, компир, три лажици брашно и сол. Со лажичка вадете кнедли и спуштајте ги во чорбата на слаб оган.

На здравје!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text