Лосос во маринада

Лосос во маринада

Ако немате идеја за следниот ручек, подгответе вкусен лосос во маринада…

Состојки:

 • 1 кг бел лосос
 • масло по желба
 • вода по желба
 • 3 чешниња лук
 • зачин
 • малку рузмарин
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Со масло премачкајте подлабок сад, па наредете ги парчињата лосос.
 2. Потоа во сад направете маринада од споменетите состојки. Се` добро измешајте.
 3. Секое парче лосос премачкајте го со маринадата и ставете да се запече.
 4. Печете на 200 степени. Кога ќе биде готово, јадењето послужете го во чинии.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk

Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини