Вкусна домашна бонжита

Вкусна домашна бонжита

Подгответе го сами овој вкусен десерт…

Состојки:

 • 200 гр шеќер
 • 200 гр маргарин
 • 150 гр чоколадо
 • 200 гр мед
 • 100 гр сусам
 • 2 лажици овесни снегулки
 • 200 гр сечкани ореви
 • 200 гр какао флипс
 • 50 гр суво грозје
 • 100 гр желе бонбони

Начин на подготовка:

 1. Маргаринот и шеќерот ставете ги во тенџере добро да се растопат, па додајте го чоколадото. Кога и тоа ќе се растопи, тргнете го од оган, додајте мед и сите останати состојки и добро измешајте.
 2. Обложете послужавник со хартија, па смесата распоредете ја по послужавникот.
 3. Прекријте со уште еден лист хартија, па израмнете со шише.
 4. Оставете добро да стегне, а кога ќе се излади, сечете на парчиња…

Уживајте!

Повеќе десерти на сајтот на Готви.мк:

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?