РУЧЕК ЗА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО: Поховани пилешки шницли (ВИДЕО)

РУЧЕК ЗА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО: Поховани пилешки шницли (ВИДЕО)

Брз и едноставен рецепт. Ќе го обожавате!

Состојки:

  • 1/2 кг пилешки филети
  • 150 гр мелени солени переци
  • 100 гр брашно
  • 2 јајца
  • зачин, бибер, зачин за месо
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Месото исчукајте го, побиберете, додајте зачин како и зачин за месо.
  2. Извалкајте ги шницлите во брашно, па во јајца и во ситно мечени переци и пржете го во масло како што е прикажано во видеото.
  3. Кога ќе поруменат, вадете ги шницлите на хартиени салфети да ги впијат маснотиите.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо