СУПЕР СОВЕТ: Како експресно да одмрзнете пилешко месо?

СУПЕР СОВЕТ: Како експресно да одмрзнете пилешко месо?

Заборавивте да го извадите пилешкото од замрзнувач? Се враќате од работа уморни, немате премногу време, а пилешкото месо се уште е смрзнато.

Совет на стручњаците е додека ги подготвувате останатите состојки за ручек, пилешкото да го ставите во студена вода.

Џеф Потер, автор на книгата Cooking for Geeks, тврди дека најпаметно одмрзнување на месо е ако го ставиме во студена вода. Многумина ќе се послуажат со разни начини како топлење во микробранова и тоа е дефинитивно побрзо, но експертите за храна не се сигурни колку е тоа здраво.

Како што е прикажано во видеото, водата побрзо топи коцка лед кога е во сад со вода. Потер вели дека истото ќе се случи и со месото бидејќи студената вода е четири пати поефикасна од воздухот.

Топлата или жешка вода за одмрзнување не се препорачливи бидејќи месото на тој начин веќе почнува термички да се обработува.

Повеќе вести на Готви.мк

Измешајте кафе и маслиново – рецепт за пилинг за нега на усните

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко