РЕЦЕПТ ЗА СЕКОЈ ДЕН: Супа која топи масти!

РЕЦЕПТ ЗА СЕКОЈ ДЕН: Супа која топи масти!

Овој вкусен топол оброк ќе ве засити, а воедно, веднаш по конзумирањето, ќе почне да го топи вишокот масти во вашиот организам, и така ќе ви помогне при слабеење.

Состојки:

 • 1 компир
 • 3 моркови
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • малку морска сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • лажичка пипер
 • 1 ловоров лист
 • 400 гр пастеризиран домат
 • 400 гр грашок од конзерва
 • една рака спанаќ
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки, освен спанаќот и маслиновото масло, сварете ги на слаб оган. Пред крајот, кога зеленчукот ќе биде готов, додајте спанаќ и оставете уште неколку минути.
 2. При сервирање во секоја чинија додајте по лажичка маслиново масло.
 3. Доколку сакате крем супи, по готвењето, извадете малку вода и сите состојки изблендирајте ги.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text