Ќебапи и гравче на посната трпеза: Идеален ручек за денеска

Ќебапи и гравче на посната трпеза: Идеален ручек за денеска

 За посната среда ви нудиме посен и вкусен ручек од ќебапи со црвено гравче.

Состојки:

 • 400 гр црвено гравче
 • 4 лажици хељда
 • ½ кромид
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица буковец
 • 1 лажица магдонос
 • 4 лажици презла
 • неколку печурки

Поготовка:

 1. Кромидот го ставаме со хељдата во блендер, па потоа во смесата го ставаме и исцеденото гравче. Ги додаваме и печурките и ја соединуваме смесата.
 2. Ставаме магдонос,буковка, црвен пипер, лук во прав и презла.
 3. Правиме ќебапи и ги печеме на масло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Повеќе од 80 посни и веге рецепти

Потпечена боранија

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Шарена боранија

Леќа со печурки

Тавче гравче