Мафини со сланина и сирење

Мафини со сланина и сирење

Послужете ги за доручек или вечера со шолја чај или млеко…

Состојки:

 • 6 парчиња димена сланина
 • 1/2 шолја глатко брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1/2 шолја грубо изрендано сирење
 • 1 јајце
 • 1/2 шолја млеко
 • 1/2 шолја масло

Начин на подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 200 степени. Сланината пропржете ја во тава, па оставете ја да се излади. Потоа иситнете ја.
 2. Глаткото брашно ставете го сад, па измешајте го со прашок за пециво, сирење и парчиња сланина.
 3. Јајцата, млекото и маслото измешајте ги, посолете, измешајте ги со останатите состојки.
 4. Тестото распоредете го калапи за мафини, па печете во загреаната рерна околу 20 минути.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути

Класични благи мафини

Солени мафини со козјо сирење

Чоколадни мафини

ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути

Мафини со 5 семиња

Брзо овесни мафини

singlepost_text