Вкусни соја шницли

Вкусни соја шницли

Шницлите можат да бидат еднакво пикантни и кога се без месо.

Состојки:

  • 100 гр соја шницли
  • малку бибер
  • 3/4 л врела вода
  • 50 гр презла
  • 1-2 ловоров лист
  • ладно цедено масло за пржење
  • 1/2 лажичка оригано

Начин на подготовка:

  1. Зовријте вода и потопете ги измиените соја шницли во кои сте додале ловоров лист. Оставете ги еден час, да омекнат. Добро исцедете ги, измијте ги со студена вода и повторно исцедете ги, па извалкајте ги во измешаните зачини.
  2. Оставете да отстојат 15 минути, ставете ги во презла и пржете на добро загреано масло додека не поруменат.
  3. Ставете ги на хартиена слафета за да се отстрани вишокот масло. Шницлите комбинирајте ги со варен зеленчук и салата.

На здравје!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината