Брускети со домат и моцарела

Брускети со домат и моцарела

Крцкав залак кој го носи вкусот на медитеранот…

Состојки:

 • босилек
 • 1 чешне лук
 • 30 гр пармезан
 • 6 лажици маслиново масло
 • сол, бибер
 • 1 лепиња
 • 250 гр чери домат
 • 125 гр моцарела

Начин на подготовка:

 1. Босилекот, лукот, пармезанот и маслото измешајте ги и иситнете ги во миксер. Посолете и додајте бибер по вкус.
 2. Лебот исечете го на парчиња и премачкајте го со пастата.
 3. Исечете ги доматите и моцарелата на кругови и наредете ги на парчињата леб.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости

singlepost_text