ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 15 МИНУТИ: Руски чајни бомбици

ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 15 МИНУТИ: Руски чајни бомбици

Мали, слатки чајни бомбици кои брзо се подготвуваат. А еве и како…

Состојки:

 • 1 шолја путер
 • 1 лажичка ванилин екстракт
 • 6 лажици шеќер во прав
 • 2 шолји брашно
 • 1 шолја мелени ореви
 • 1/3 шолја шеќер во прав – за декорација

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
 2. Добро разматете ги путерот и екстрактот од ванила. Полека додавајте шеќер и брашно.
 3. Потоа додајте ги оревите.
 4. Од тестото направете топчиња. На плех ставете хартија за печење и наредете ги топчињата. Печете во рерна околу 10 минути.
 5. Кога ќе се изладат, посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text