Дали знаевте за сите овие лековити својства на зелката?!

Дали знаевте за сите овие лековити својства на зелката?!

Без оглед дали се работи за црвена или зелена зелка, таа е богат извор на многу хранливи материи и минерали, од витамин Ц, до калциум, фосфор и железо, па се до витамини од Е, К и Б групата.

Освен што одамна се користи за лечење разни заболувања, зелката е и нисколоричен зеленчук кој се состои од омега-3 масни киселини и лековити супстанци кои штитат од рак.

Освен тоа…

1. Зелката е вистинска храна за мозокот

Поради големиот удел на витамин К, како и атоцијанин, зелката може да ги подобри менталните функции и концентрацијата. Покрај тоа, овие материи спречуваат уништување на нервите и ја зајакнуваат одбраната од Алцхајмерова болест и деменција.

2. Содржи минерал кој разубавува

Односно, зелката содржи сулфур кој помага да се „исуши“ масната кожа, а помага и кај проблеми со акни. Во организмот сулфурот е потребен и за создавање креатин, протеин кој е важен за убавата коса, кожа и нокти.

3. Помага при детоксикација

Баш поради витаминот Ц и  сулфурот, конзумацијата на зелката помага при детоксикација.

4. Спречува покачување на притисокот

Поради големиот удел на калиум во зелката, нејзината конзумација ќе ги оддржи нашите крвни садови.

5. Помага при главоболка

Дури и кај оние главоболки предизвикани од мамурлак, зелката ќе помогне. Во газа ставете лист зелка и ставете на чело, толку е лесно.

Повеќе вести на Готви.мк:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како