Кременадли со пиперки – вкусен ручек!

Кременадли со пиперки – вкусен ручек!

Ако немате идеја за ручек, подгответе вкусни кременадли со пиперки.

Состојки:

 • 1 кг кременадли
 • 1 кг пиперки
 • 3 лажици сенф
 • 1-2 праз
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица исечкан магдонос
 • 200 мл вода
 • 100 гр кашкавал
 • сол, бибер
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. Кременадлите посолете ги, премачкајте ги со сенф и оставете ги барем еден час во фрижидер.Ситно исечкајте праз и пропржете го на маслиново масло додека малку не омекне, посолете, ставете бибер.
 2. Пиперката исечете ја на ленти и зачинете ја со сув зачин и магдонос.
 3. Во тепсија прво ставете го пропржениот праз, преку него ставете ги пиперките, а над нив наредете ги кременадлите.
 4. Прелијте со вода, прекријте со фолија и печете на 200 степени 40 минути.
 5. Тргнете ја фолијата и печете уште 10 минути додека течноста малку не испари.
 6. Кременадлите сервирајте ги на исечкан кашкавал, кој полека ќе се растопи.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text