Компир манџа со мелено месо

Компир манџа со мелено месо

За следниот ручек ви предлагаме да ја направите оваа чорба со прекрасна комбинација на која нема да и одолеете.

Состојки:

 • 3 лажици путер
 • 350 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 7 поголеми компири
 • 1,5 л говедска супа
 • 2 лажици сув зеленчук за супа
 • 1 шолја грашок
 • 250 мл пасиран домат
 • 50 гр сув домат
 • 2 лажици црвена пипер
 • оригано
 • босилек
 • бибер
 • вегета
 • лута пиперка (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Сушениот домат потопете го во вода и оставете го 30 минути, потоа исцедете и ситно исечкајте го.
  На путер издинстајте го ситно сечканиот кромид и лук, потоа додајте го месото и пржете десетина минути.
 2. Додајте го компирот исечен на коцки и се заедно динстајте уште десетина минути на слаб оган, често мешајќи, потоа налејте ја супата и оставете да се вари.
 3. Кога манџата ќе зоврие додајте пасиран и сув домат, сув зеленчук, грашок, црвена пипер, бибер, оригано и босилек.
 4. Гответе на слаб оган 40-50 минути, по потреба додавајте по малку вода.
 5. Додајте вегета по вкус.
 6. Служете по желба со ситно сечкана лута пиперка.

Поврзани вести на Готви.мк

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text