ФОТО: Џиновска пита пастрмајлија во Велес – Долга 3,7 и широка 1 метар

ФОТО: Џиновска пита пастрмајлија во Велес – Долга 3,7 и широка 1 метар

Вчера во Велес беше направена рекордна џиновска пастрмајла, во рамките на овогодинешната манифестација „Велешка питијада 2016“. Пастрмајлијата беше изработена од фурна „Којник“, а за подготовката биле употребени 50 килограми свинско месо и пастрма, 580 јајца и 40 килограми брашно.

Како што имаформираат организаторите, пастрмајлијата е долга 3,7 метри и широка 1 метар.

Пита пастрмајлијата се делела бесплатно, а посетителите донирале финансиски средства по желба во касата на Црвениот крст.

За време на овогодинешната манифестација, присутните ги забавуваа многу музички ѕвезди, меѓу кои и Каролина Гочева, Жељко Јоксимовиќ и Ван Гог. Организаторите информираа дека за 2 дена биле изедени 24 илјади пастрмалии.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Емина Јаховиќ објави фотографија на Instagram и доби 12.000 комплименти

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

singlepost_text