Супа од карфиол полна здравје – оружје против есенските настинки

Супа од карфиол полна здравје – оружје против есенските настинки

Направете супа од карфиол која ќе ве стопли и ќе ве направи имуни на настинките и вирусите во есенските денови.

Состојки:

  • ½ главица карфиол
  • 2 лажици брашно
  • 50 мл масло
  • магдонос и зачини

Подготовка:

  1. Загрејте масло на тава и додадете го брашното. Исечете го карфиолот ситно во меѓувреме.
  2. Додадете вода во брашното, а откако ќе врие, ставете го и карфиолот со зачините.
  3. Ставете и магдонос за декорација.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири