СМЕ ЖИВЕЕЛЕ ВО ЗАБЛУДА: Штетно е да се јаде три пати на ден!

СМЕ ЖИВЕЕЛЕ ВО ЗАБЛУДА: Штетно е да се јаде три пати на ден!

Ако секој ден јадете три оброци во точно определен период, тогаш правите грешка. Истражувањата покажуваат дека рутинското јадење може да ни нанесе повеќештета отколку здравје.Повременото прескокнување на оброците може да биде покорисно за здравјето отколку строгото држење до рутината на три оброци – вели историчарката Ебигејл Керол.

Вели дека ниедно општество не јадело по тој редослед, три пати на ден.

„На пример, тоа што појадокот го сметаме за најважниот оброк во денот, во добар дел е последица на кампањите на производителите на житни снегулки“, објаснува Керол.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

singlepost_text