Рецепт за шпанска пита

Рецепт за шпанска пита

Еве како да подготвите вкусна шпанска пита.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 2 шолји млеко
 • 2 шолји масло
 • малку сол
 • 5 шолји брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 200 гр ситно сирење
 • 200 гр шунка или салама
 • 5-6 кисели краставички
 • 2-3 црвени кисели пиперки

Начин на подготовка:

 1. Одвојте ги жолчките од белките. Посебно разматете ги жолчките, посебно белките. Во жолчките додајте сол, млеко, масло и измешајте. Потоа додајте брашно измешано со прашок за пециво. И на крај сирењето.
 2. Саламата, краставиците и пиперките исечете ги на коцки и додајте ги во претходно разматената смеса. На крај додајте ги и разматените белки. Добро измешајте.
 3. Смесата излијте ја во плех обложен со хартија за печење и печете на 200 степени додека не порумени. Прободете со вилушка, ако на неа не остане ништо, јадењето е готово.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text