ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 10 МИНУТИ: Вкусни чоко бисквити

ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 10 МИНУТИ: Вкусни чоко бисквити

Во продолжение ви пренесуваме рецепт за вкусни чоко бисквити кои ќе ве воодушеват…

Состојки:

 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 250 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 150 гр путер
 • малку сол
 • 1 јајце
 • 2 лажици какао
 • 1 кесичка прашок за пециво

Начин на подготовка:

 1. Чоколадата исечете ги на покрупни парчиња. Путерот разматете го со шеќерот и јајцето, па додајте брашно измешано со прашок за пециво, какао и сол, замесете. Замесете го и чоколадото.
 2. Направете топчиња со големина на орев, па притиснете ги со дланка. Печете ги во загреана рерна на 170 степени 10 минути.
 3. Послужете ги изладени.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

 

singlepost_text