СПЕЦИЈАЛИТЕТ НА ДЕНОТ: Фурнарини со болоњезе

СПЕЦИЈАЛИТЕТ НА ДЕНОТ: Фурнарини со болоњезе

Направете вкусни фурнарини со болоњезе сос кои ќе рашират неодолива арома во кујната. Одлични се за секоја доба од денот.

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 80 мл масло
 • 150 мл вода
 • 1 јајце
 • ½ квасец
 • сол и шеќерЗА СОС 
 • болоњезе во ќеса
 • 200 мл вода

Подготовка:

 1. Се замесува тесто од сувите состојки и се остава да нарасне 30 минути, по што се дели на три дела и се расукува на работната маса.
 2. Се сече на тенки ленти па се става во плех. По 10 минути премачкајте ги лентите со вода и масло и ставете зачини по избор. Печете ги 10 минути.
 3. Сосот ставете го во 200 мл вода и мешајте додека не зоврие, па ставете го врз фурнарините.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат