Посна трпеза: Овој петок направете вкусен ручек

Посна трпеза: Овој петок направете вкусен ручек

Петок е ден кога традиционално се пости, па затоа ние за вас имаме супер вкусна посна идеја за ручек.

Состојки:

 • 1 кромид
 • 3 моркови
 • 1 шолја ориз
 • 500 гр грашок
 • 500 мл сос од домати
 • масло, вода, зачини

Подготовка:

 1. Кромидот и морковот исечете ги на кругови и оставете ги на тава со масло да се пропржат.
 2. Ставете и чаша вода во тавата и ориз, па додадете го и грашокот. Се ставаат и зачини.
 3. Откако ќе испари водата и ручекот ќе изврие убаво, се додава доматното пире.
 4. Се крчка околу 10 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Ладна супа за врелите летни денови

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири