Морска сол – против стрес, висок крвен притисок, алергии…

Морска сол – против стрес, висок крвен притисок, алергии…

Има многу причини да во својата исхрана ја замените обичната сол со морска, а ние ви пренесуваме неколку.Морската сол по вкус многу се разликува од „обичната“ но е многу поздрава, бидејќи се добива директно од море и не проаѓа низ хемиски процеси.

Морската сол на природен начин ќе го зајакне имунолошкиот систем и ќе му помогне да се одбрани од вируси, алергии… Покрај тоа морската сол ќе ја поттикне работата на дигестивниот систем и ќе ослободи ензими кои спречуваат дебелеење.

Морската сол помага и при ублажување на сувост и чешање на кожата, како и симптоми на кожни болести.

Купка со морска сол ги отвара порите, ја поправа циркулацијата и го хидрира ткивото. Покрај тоа нејзиниот мирис не ослободува од стрес.

Морската сол е одлична за превенција и ублажување на воспаление на респираторниот систем. Помага и кај проблеми со синуси.

Кога морската сол се зема со вода, таа го регулира нивото на холестерол, високиот крвен притисок и помага во первенција на неправилен срцев ритам.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината