ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 5 МИНУТИ: Колач со банани и кекс кој не се пече

ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 5 МИНУТИ: Колач со банани и кекс кој не се пече

Вкусен десерт готов за неколку минути…

Состојки:

 • 250 гр кекс (по желба)
 • 125 гр путер
 • 3 лажици кокос
 • 2 зрели банани
 • 250 гр крем сирење
 • 3 лажици какао
 • сок од 1 мандарина (може од лимон или портокал)
 • украс по желба

Начин на подготовка:

 1. Сомелете го кексот. Растопете го путерот, измешајте го со кексот, и кокосот. Притиснете во калап.
 2. Заедно измешајте ги бананите и крем сирењето, па додајте какао и сок.
 3. Мешавината распоредете ја по кексот. Ставете го колачот во фрижидер и оставете го половина час да стегне.
 4. Колачот декорирајте го по желба – со растопено чоколадо или овошје.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

singlepost_text