Чоколаден рај готов за 30 минути: Чоколадна кремпита

Чоколаден рај готов за 30 минути: Чоколадна кремпита

 Ви се пријаде нешто благо, а немате идеја што да си подготвите? Вкусна чоколадна кремпита која се топи во устата може да биде готова за само 30 минути. Еве што ви е потребно за овој чоколаден рај:

Состојки:

 • 2 јајца
 • 60 гр шеќер
 • 2 лажици млеко
 • 40 гр масло
 • 1 кесе екстракт од рум
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица какао
 • 50 гр мелени бадемиЗа кремот: 
 • 150 гр чоколада
 • 500 мл вода
 • 1 кеса крем за кремпита

Подготовка:

 1. Жолчките се матат со половина од шеќерот, па се додаваат млекото, маслото, румот, шеќерпт, и брашното со какаото и бадемите.
 2. Се прави цврст снег од белките со шеќерот кој преостанал, па смесата се става во калап за печење. Се пече 20 минути на 170 степени.
 3. Чоколадото се топи на пареа, па се соединува со кремот кој ќе го подготвите по упатствата на кесата. Се мати околу пет минути и се нанесува на оладениот бисквит.
 4. Чоколадната кремпита се украсува со чоколадни трошки.

Повеќе вести на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед