После вчерашниот земјотрес мирна ноќ во Скопје – Дали се смири тлото?

После вчерашниот земјотрес мирна ноќ во Скопје – Дали се смири тлото?

Нов земјотрес со епицентар во Скопје вчера ги потресе граѓаните. Скопјани имаа мирен период по серијата земјотреси кои ги вознемирија и ги извадија од домовите. По силниот земјотрес на 11 септември, кој се случи во 15 часот и 10 минути, со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, што е најсилен земјотрес во Скопје по катастрофалниот во 1963 година, скопјани без мир и без сон од серијата земјотреси кои следеа потоа. Секојдневно се тресеше тлото, а веќе неколку недели ситуацијата беше смирена, се до вчера.

Во текот на вчерашниот ден  повторно земјотрес го стресе Скопје со магнитуда од 3,1 степени, на длабочина од 5 километри. Сеизмолошката опсерваторија на при Природно математичкиот факултет објави дека земјотресот бил со епицентар меѓу населбите Маџари и Инџиково.

Земјотресот беше почувствуван во Скопје и околината во 12:52 часот.

Периодов и Балканот не престанува да се тресе. Утринава се регистрирани земјотреси во Грција, Албанија, како и повеќе земјотреси во Турција.

Се надеваме дека тлото се смири и дека скопјани ќе имаат мирен период пред себе. Со вакви ставови излегоа и сеизмолозите велејќи дека се ова афтершокови од земјотресот од 11 септември годинава.

Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје

ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес во ТЦ Капитол во Скопје

Професионално и храбро – Колешките и честитаат на Топалова за смиреноста за време на вестите на МТВ

Препораки од Американската влада: Кога има земјотрес (АНИМИРАНО ВИДЕО)

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Се тресеше телевизијата – Како изгледал земјотресот во Канал 5 (ВИДЕО)

Земјотрес додека најавуваше прилог во вестите на МТВ – Презентерката сепак остана смирена (ВИДЕО)

ВИДЕО: Здрма за време на снимањето на квизот на Лила – Таа ја смируваше публиката

Погледнете ја реакцијата на ова маче за време на вчерашниот земјотрес во Скопје (ВИДЕО)

ВИДЕО: Како бил почувствуван вчерашниот скопски земјотрес во Тетово

Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО)

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година

ВИДЕО: Паѓаа артикли од рафтовите на супермаркет во Скопје за време на земјотресот

ВИДЕО: Музичарите имаа проба, кога ги стресе земјотресот во 17:10 часот…

ВИДЕО: Ги фати земјотресот среде маркет во Скопје…

ФОТО: Земјотреси во Скопје: Еве што регистрираше Earthquaketrack.com

ДЗС ПРИРАЧНИК: Како да се однесувате за време на земјотрес

ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ: 10 совети како да останете безбедни при вакви потреси

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

Преземено од Прес24

singlepost_text