Најздрави намирници за вашите кожа, коса и нокти

Најздрави намирници за вашите кожа, коса и нокти

Познато е дека овошјето и зеленчукот влијаат на нашето здравје, мекоста и сјајноста на кожата, цврстината на косата и здравјето и кршливоста на ноктите. За да имате супер здрави и квалитетни кожа, коса и нокти, ви ги препорачуваме следниве намирници:Чиа семето е извор на омега 3 масни кисенини, и е од витално значење за кожата, косата и ноктите. Го подобрува и расположението.

Оревите се богати со цинк, а тој помага косата да има густина и цврстина. Помагаат и за акните на лицето. Содржат витамини и киселини кои ја прават кожата мека и здрава.

Вода со лимон е идеално решение за здрави нокти, кожа и коса. Таа е пирроден тоник за убавина со сите витамини и минерали.

Шпинатот е најздравата намирница, воедно и кога е убавината и негата во прашање. Богато е со магнезиум и фолна киселина, па се препорачува и на трудници.

Краставицата од која се прават многу маски за лице и коса, е еликсир за убавина. Таа ја прави кожата влажна, и овозможува свеж и здрав изглед.

Повеќе вести на Готви.мк:

Направете селска тава – одличен вкус со малку труд

Гнездо од компири со селско месо

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Селско месо по едноставен рецепт

Турли тава со пилешко месо

Печени шницли со зеленчук

Повеќе Gotvi.mk рецепти за главни јадења