Ова се масни намирници кои ТРЕБА ДА ГИ ЈАДЕТЕ!

Ова се масни намирници кои ТРЕБА ДА ГИ ЈАДЕТЕ!

Оние кои водат сметка за телесната тежина, мастите ги сметаат за најголем непријател, но, истражувањата покажуваат дека некои од нив се исклучително корисни за организмот.

Мастите, особено оние незаситени, не се штетни по здравјето. Ги има во некои намирници, а експертите препорачуваат нивна конзумација.

Авокадото е сочинето од 77 отсто масти, а се состојат од олеинска киселина која има бројни позитивни ефекти на здравјето.

Бадемите се богати со здрави масти и може да се конзумираат наместо нездрави грицки.

Маслинките се богати со витамин Е и К.

Јајцата се одлични за оние кои сакаат да ги изгубат вишокот килограми. Содржат здрави масни соединенија кои се корисни за менталното здравје.

Лососот и другите масни риби се богати со омега 3 масни киселини и бројни состојки исклучително корисни за организмот.

Фета сирењето од козјо млеко се смета за хранлива и здрава храна која треба да биде дел од сечија исхрана.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате