Домашна лисната погача (ВИДЕО)

Домашна лисната погача (ВИДЕО)

Нема ништо поубаво од мирисот на домашно пециво…

Состојки:

 • коцка квасец
 • 200 мл млеко
 • 200 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 3 јајца
 • 700-800 гр брашно
 • сол
 • 1 лажица шеќер
 • 150-200 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Квасецот од 30 гр растопете го во малку топло млеко, додајте 2 јајца и 1 белка па разматете со жица.
 2. Додајте ги останатите состојки и замесете средно тврдо тесто. Оставете да нарасне околу 20 минути. Потоа растегнете го во тенка кора и премачкајте со омекнат маргарин и свиткајте.
 3. Сечетеја ролната со ножици или нож 2 сантиметри ширина и редете во подмачкан плех.
 4. Жолчките измешајте ги со малку масло, па со четка премачкајте ја погачата и посипете ја со сусам. Оставете ја да нарасне околу 15 минути.
 5. Печете во рерна на 180 степени 40 – 45 минути.

Повеќе вести на Готви.мк

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

ВИДЕО: 3 брзи видео рецепти за пица

Печена пица палачинка

Пица на два ката

ВИДЕО: Рецепт за пица кој не се пече во рерна

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

 

singlepost_text