Сочни макарони од рерна (ВИДЕО)

Сочни макарони од рерна (ВИДЕО)

Одлична идеја за ручек или вечера…

Состојки:

 • 300 гр макарони
 • 250 гр сирење
 • 200 мл млеко
 • 3 јајца
 • сусам
 • 1 главица кромид
 • масло
 • зачин
 • пипер
 • бибер
 • 200 гр шунка

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го кромидот и испржете го во масло. Додајте зачин и пипер.
 2. Сварете ги макароните, внимавајте да не се преварат.
 3. Изгмечете го сирењето, додајте едно јајце и измешајте, а потоа половина од сирењето додајте го во макароните.
 4. Намастете тепсија и ставете половина од макароните. Потоа додајте пропржена шунка, па останатиот дел од макароните.
 5. Во остатокот од сирењето додајте две јајца и млеко. Прелијте преку макароните, а потоа ставете сусам.
 6. Печете на 200 степени околу 30-35 минути.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

 

singlepost_text