Карфиол посладок и од месо – рецепт кој не се заборава

Карфиол посладок и од месо – рецепт кој не се заборава

Направете вкусна тава со карфиол која е сочна како да сте направиле месо. Ви требаат неколку состојки за ова уживање.

Состојки:

  • 1 кг карфиол
  • 4 јајца
  • 400 мл павлака за готвење
  • 1 дл млеко
  • 200 гр кашкавал

Подготовка:

  1. Одвојте ги цветовите на карфиолот и сварете ги во солена вода. Ставете ги во плех и врз нив додајте павлака, млеко, јајца, сол, бибер.
  2. Печете 30 минути на 200 степени.
  3. Пред крајот на печењето, извадете го карфиолот и ставете го кашкавалот врз него, кој претходно ќе го изрендате.
  4. Вратете ја тавата во рерна додека кашкавалот не се стопи.
  5. Гответе со љубов и уживајте 🙂

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Пијани печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос

 

singlepost_text