Зимница во тегла: Пеглани пиперки

Зимница во тегла: Пеглани пиперки

Неизоставен дел од зимницата се и пегланите пиперки од тегла.

Состојки:

  • 2 кг црвени пиперки
  • 100 мл алкохолен оцет
  • 1-2 лажици морска ситна сол
  • магдонос
  • бибер во зрно
  • 1-2 главици сечкан лук
  • 5 гр конзерванс

Начин на подготовка:

  1. Пиперките добро измијте ги и извадете ги семките. Во тенчере ставете оцет, сол, сечкан магдонос, бибер во зрно, сечкан лук и конзерванс. Во секоја пиперка ставете по лажица од смесата и редете ги во длабок сад.
  2. Пиперките притиснете ги со тежок предмет.
  3. Оставете ги преку ноќ за да омекнат и да пуштат сок. Наредниот ден наредете ги во тегли и помеѓу ставајте лук и магдонос. Налијте со сокот и затворете ги теглите.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text