Не палете цигара и не шетајте по јадењето: Правила за здравје вредни злато

Не палете цигара и не шетајте по јадењето: Правила за здравје вредни злато

Сите сакаме да бидеме здрави, а особено во овој есенски период на настинки и грипови, многу е важно да се заштитиме. Ви нудиме неколку корисни совети.Немојте да пушите цигари по јадењето, иако пушачите велат дека тоа им е најслатко. Ова е поштетно од тоа да испушите 10 цигари дневно, покажале истражувањата.

Не пијте чај пред јадење зошто тој во себе има супстанци кои го отежнуваат варењето на храната.

Немојте да го отпуштате ременот на панталоните по јадењето, бидејќи наглата промена доведува до проблеми со цревата.

Не се бањајте по јадењето зошто тогаш има зголемен доток на крв во рацете и нозете, а се смалува количината на крв до желудникот и се отежнува варењето.

Не шетајте по јадењето. Иако се смета за здраво, истражувањата покажале дека тоа вкусшност доведува организмот целосно да ја апсорбира храната.

Повеќе поврзани статии на Готви.мк.

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки