РЕЦЕПТ за совршен мармалад од моркови

РЕЦЕПТ за совршен мармалад од моркови

Едноставен рецепт за вашата зимница…

Состојки:

  • 1 кг моркови
  • 1/2 кг шеќер
  • 4 лимони
  • малку цимет

Начин на подготовка:

  1. Морковите исчистете ги и исецкајте ги. Во сад редете наизменично моркови, шеќер и изрендана кора од лимон.
  2. Преку половина од вкупната количина исцедете сок од еден лимон. Продолжете со редење, исцедете уште еден лимон и посипете со малку цимет.
  3. Ставете половина литар вода и на умерена температура, повремено мешајќи, гответе околу 4 часа.
  4. Ставете во тегли, изладете и затворете.

Повеќе вести на Готви.мк

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

singlepost_text